30. İzmir Avrupa Caz Festivali, Frank Sinatra şarkılarıyla başlıyor

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfınca (İKSEV) düzenlenen İzmir Avrupa Caz Festivali, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Goethe Enstitüsü İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 14-27 Eylül tarihlerinde her yaştan cazseveri ağırlamaya hazırlanıyor.

Festivalin ilk etkinliği bugün, Türkiye’de pop müziğin olduğu kadar cazın da başarılı icracılarından Ömür Göksel’in “Frank Sinatra Şarkıları” konseriyle başlayacak. Konserde Göksel’e, Zafer Çebi Orkestrası eşlik edecek.

Dünyaca ünlü üçlüler, Uri Gincel Trio 19 Eylül’de, Fabio Zeppetella Organ Trio 20 Eylül’de, Vein Trio 22 Eylül’de ve Kora Jazz Trio 27 Eylül’de Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) caz rüzgarı estirecek.

Cazın Kadın Sesleri söyleşisi, gazeteci adaylarına caz yazarlığı eğitimi

“Cazın Kadın Sesleri” adlı söyleşiye ev sahipliği yapacak festival kapsamında 26 Eylül’de “Feminen”, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde dans performansı sergileyecek. Ayrıca festival süresince Sirel Ekşi ve Ümit Tunçağ’ın katılımıyla gazetecilik öğrencilerine yönelik caz yazarlığını konu alan atölye düzenlenecek.

30. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin son etkinliği ise Şubat 2022’de 92 yaşında hayata gözlerini yuman Türk caz trompetçisi Maffy Falay’ın yaşamını konu alan belgesel gösterimi olacak. Yönetmenliğini Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun yaptığı “Maffy’s Jazz” belgeseli 29 Eylül’de İKSEV Salonu’nda gösterilecek.

Müzisyenler İKSEV bursuyla yurt dışında eğitim alıyor

İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, 30 yıllık tarihi boyunca İzmir Avrupa Caz Festivali’nin kültürler arası iletişimi sağladığını söyledi.

Sarper, festival aracılığıyla uluslararası platformda başarısını kanıtlamış müzisyenlerin belirlediği gelecek vadeden genç Türk müzisyenlerin İKSEV bursuyla yurt dışında eğitim aldığını, bu sayede caz kültürünün de hem Türkiye’de hem de İzmir’de geliştiğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x