AB, Nisan ayında ilk ortak gaz alım ihalesini yapacak

Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre Avrupa Birliği’nin (AB), üye devletler için ilk ortak gaz satın alma ihalesini Nisan ayı sonunda başlatması ve ilgili sözleşmelerin bu yaz imzalanması bekleniyor.

Montel-Foreks’in haberine göre inisiyatif aracılığıyla bu yıl en az 13 milyar mᶟ satın alınmasının beklendiği de belirtiliyor. Oluşturulan bu platform, Ukrayna savaşının sonuçları arasında Rusya’nın akışlarındaki kesintiler nedeniyle AB’nin gaz depolama tesislerinin yeniden stoklanmasını sağlama stratejilerinden biri oldu.

Ortak gaz satın alma platformunu organize etmek ve işletmek üzere seçilen kapasite rezervasyon platformu Prisma, toplam talep ile tedarikçiler arasında eşleştirmeyi kolaylaştırmak üzere çalışıyor.

Bilgi veren kaynak, ilk tedarik anlaşmasının Haziran veya Temmuz ayına kadar imzalanmasının beklendiğini ancak ihalelerin yıl boyunca yapılacağını söyledi.

Toplam talebin, 27 AB üyesi artı Ukrayna, Moldova ve Sırbistan’dan oluşan alıcılarla önümüzdeki üç yıl içinde platformda ihale edilmek üzere 23-24 milyar mᶟ düzeyine ulaşması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu (AK), bir gaz şirketinin diğer küçük şirketler adına pazarlık yaptığı merkezi bir alıcı programı öngörüyor. AK Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic geçen hafta platformun ilerlemesiyle ilgili konuşurken “Avrupalı tüketicilerin nihai yararına rekabeti teşvik etmek için farklı şirket gruplarını temsil eden bir dizi merkezi alıcıya sahip olmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ortak gaz satın alma planının gaz kıtlığına karşı koruma sağlayacağını belirten Sefcovic, yüksek enerji fiyatlarıyla mücadele edeceğini de sözlerine ekledi.

Geçen yıl gaz fiyatları, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştan önce AB’nin ihtiyaçlarının %40’ını karşılayan Rus gazının büyük oranda kesilmesi nedeniyle Avrupa’da arza yönelik yoğunlaşan endişelere bağlı olarak tarihi rekor seviyelerine ulaşmıştı.

-Foreks Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir