Danışmanlık Devi: Bu 2 Altcoin, Ethereum’u Geçebilir!

Ethereum, Layer-1 Blockchain alanında lider olmaya devam ederken kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, iki altcoin projesi üstün uzun vadeli büyüme beklentileriyle Ethereum’u geçme potansiyeline sahip.

Lider altcoin içi iki önemli rakip: Solana ve Avalanche

Solana ve Avalanche 2022’de en kötü performans gösteren kripto paralardan ikisiydi. Ancak bu, uzun vadeli sözlerini yerine getirmeye başladıklarında 2023’te değişebilir. Geçen yıl kesintisiz görünen bir dizi piyasa erimesine ve kripto fiyaskolarına rağmen, Ethereum (ETH) 2022’nin sonunda Katman-1 Blockchain alanının açık lideri olarak ortaya çıktı. Eylül ayında başarıyla tamamlanan The Merge’den sonra Ethereum, şimdi bir sonraki büyüme turu için hazır görünüyor.

Bu nedenle, bir zamanlar ‘Ethereum katili‘ olarak lanse edilen Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) gibi eski kripto paraların bazılarına beklendiği kadar ilgi gösterilmedi. Aslında Solana ve Avalanche, 2022’de yılın en kötü performans gösteren kriptolarından ikisiydi. Ancak kripto toparlanması hız kazanmaya başladığında, bu ikisinin önümüzdeki yıllarda Ethereum’u geride bırakabileceğini düşünüyorum.

İlk olarak Solana’ya (SOL) bakalım

Çok abartılı son ağ kesintilerinin tümü için Solana, Ethereum’dan daha hızlı ve daha ucuz bir Blockchain ağı olmaya devam ediyor. İlgili örnek: Solana, saniyede 50.000 işlem yapabilir, bu da Visa’nın işleyebileceğine (saniyede 65.000 işlem) neredeyse eşit. Buna karşılık, Merge sonrasında bile, Ethereum hala başlangıçta vaat edilen saniyede 100.000 işlemin yakınında değil. Bu alandaki açık eksikliklerini telafi etmek için Ethereum, Katman-2 ölçekleme çözümlerinin kafa karıştırıcı bir karışımına güveniyor.

Solana’nın muazzam hızı ve üretim kapasitesi, çok düşük işlem ücretleriyle birleştiğinde, onu 2022’deki piyasa çöküşünden önce önemli yapan şeydi. Ve şimdi, Solana’nın gerçek rekabet avantajı için bu hız ve üretim kapasitesinden yararlanabilmesinin çeşitli yollarını görmeye başlıyoruz. 2022’de Solana Pay ve Solana Mobile gibi iki yeni stratejik girişim başlattı. Şimdi bunları dünyanın ilk kripto telefonunu içerecek kapsayıcı bir web3 stratejisine entegre etmeyi planlıyor. 2023’te gelişen Solana ekosistemi, Nesnelerin İnterneti için merkezi olmayan bir mobil ağ olan Helium’un (HNT) entegrasyonunu içerecek.

Dahası, Solana birkaç önemli dikeyde lider altcoin Ethereum’un hakimiyetinden uzaklaşmaya başlıyor. Örneğin, Non-Fungible Token (NFT) alanında, Ethereum rakipsiz bir şekilde hüküm sürdü ve en iyi yeni NFT koleksiyonlarının tümü her zaman Ethereum’da başlatıldı. Artık durum her zaman böyle değil ve Solana artık NFT arenasında 2 numaralı oyuncu konumunda. Ethereum’un ilk hamle avantajının aşınmaya başladığı Blockchain oyunları ve merkezi olmayan finans (DeFi) gibi alanlarda da durum hemen hemen aynı.

Lider altcoin için güçlü bir rakip: Avalanche (AVAX)

Solana’ya benzer bir şekilde Avalanche, inanılmaz derecede yüksek işlem işleme hızları, düşük ücretler ve Ethereum’dan çok daha fazla verim kapasitesi ile sahneye çıktı. Avalanche, işlemleri kapatırken hıza ve fiyatlandırmaya önem veren DeFi kullanıcılarının favorisi haline gelmesinin haklı bir nedeni var. Ve şimdi Avalanche bu vaadin bir kısmından yararlanmak üzere gibi görünüyor. DeFi açısından, Avalanche’ın belirtilen hedeflerinden biri ‘dünya varlıklarını dijitalleştirmek’ ve bu cephede ileriye doğru birkaç adım attı. 2022’de dikkate değer bir örnek, gezegendeki en büyük özel sermaye oyuncularından biri olan KKR’den devasa, milyarlarca dolarlık bir sağlık fonunu tokenleştirme yeteneğiydi.

Avalanche ayrıca ekosistemi için GameFi’ye (oyun ve finansın bir kombinasyonu) büyük girişler de dahil olmak üzere çok daha geniş bir teklif yelpazesi oluşturuyor. Ancak asıl büyük haber, Avalanche’ın Amazon gibi şirketlerle ortaklık anlaşmaları imzalayabilmesi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Ocak ayında, şirketin Amazon Web Services (AWS) birimi, kurumsal ve devlet müşterilerine Avalanche Blockchain hizmetleri sunmaya başlayacağını duyurdu. Ayrıca, Çinli internet devi Tencent Holdings’in bulut bilişim birimi olan Tencent Cloud ile de ortaklık anlaşması imzaladı. Bu anlaşmalardan herhangi biri büyük bir şeye dönüşürse, Avalanche’ın gelecekteki fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Solana mı yoksa Avalanche mi satın alınmalı?

Benim bakış açıma göre, Solana ve Avalanche’ın hala çok ilgi çekici uzun vadeli büyüme hikayeleri var. 2021’de her ikisi de 2022’de izlenecek en sıcak isimlerden bazıları olarak lanse edildi. Bunun yerine kripto sektöründe bir dizi çöküş ve patlama yaşadık. Bu kadar çok katliamla karşı karşıya kalan yatırımcılar haklı olarak güvenliğe bir kestirme yol yaptılar. Bu arka plana karşı, Ethereum güvenli seçenek gibi görünüyordu.

Ancak 2023’te şu ana kadar olanlara bir bakın. Solana kapıdan %108 çıktı ve Avalanche bugüne kadar %50,8 gibi etkileyici bir artış gösterdi. Karşılaştırıldığında, Ethereum yıl boyunca %30 arttı. Riskten kaçış senaryosunda, Solana ve Avalanche korkunç yatırımlar gibi görünüyordu. Ancak bir risk senaryosunda, bu iki altcoin, Ethereum’dan daha üstün uzun vadeli büyüme beklentilerine sahip olabilir. Bu nedenle, her ikisinin de Ethereum’u geride bırakabileceğini düşünüyorum.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir