Duvardaki lekeler nasıl temizlenir? Duvar nasıl silinir? Boyaya zarar vermeden duvar temizliği için en kolay yollar…

Ev ya da ofiste olsun iç ya da dış mekanda yer alsın dekorasyon ve koruma için çok önemli olan duvarların temizliği dikkat çeker. Hijyenik bir ortam için duvarların daima ışıldaması gerekir. Peki duvarlardaki lekeler nasıl çıkarılabilir? Duvar temizliğinde nelere dikkat edilmelidir?

Sık sık kirlenen duvarlar çok temiz olması gereken yerlerdendir. Ancak silinmesi çoğunlukla unutulur. Oda, salon, balkon ya da mutfakta yer alan duvarların temizliği için doğal yöntemler kullanılabilir. Evdeki malzemeleri kullanarak duvar silme suyu hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. İşte duvar temizliği için bilmeniz gereken pratik yöntemler…

Duvar temizliği nasıl yapılır?

Nişasta

Nişasta, suyla karıştığı zaman pütürlü bir yapı ortaya çıkar. Bu nedenle iyi bir temizlik sağlanır. Özellikle duvardaki kurumuş lekeleri temizlemek için çok etkilidir.

Nişastalı bir su hazırlayarak duvar temizliğine başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yarım litre suyun içine 1 yemek kaşığı nişasta koyup iyice karıştırmak.

Hazırlanan temizleme suyunu, nemli bir bez yardımıyla duvara sürterek temizliği uygulayabilirsiniz.

Nişasta beze alındığında lekeleri yerinden kaldırır. Yağ, çikolata, hamur, boya, kalem gibi tüm duvar lekelerini yerinden kaldıran bu yöntemle pırıl pırıl bir duvara sahip olacaksınız.

Tuzlu Su

Gerekli miktardaki suyun içine temizleme alanına göre tuz ekleyin. Küçük bir alanı temizleyeceksiniz 3 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı tuz ekleyebilirsiniz.

Hazırlanan bu tuzlu su karışımını sünger yardımıyla alın. Bu noktada süngerin çok ıslak olmaması gerekiyor.

Nemli kalan süngeri, kirli duvara sürün ve dairesel hareketler çizerek yüzeyi temizleyin. Ardından nemli temiz bir bezle duvarı bir kez daha silin.

Sabunlu Su

Temizlikte yıllardır çok kullanılan sabun, duvar için de uygundur. Sabunda bulunan temizleyici maddeler sayesinde duvardaki kir ve lekeler yok olur.

Yarım kova suyun içine sıvı sabunu ya da rendelenmiş kalıp sabunu ekleyin. Suyu biraz ılık tercih ederseniz sabunun çözünme hızı artar ve suya da çabuk karışır.

Duvarı temizlemek için bir temizleyici sünger ya da uzun saplı temizleme bezlerini kullanabilirsiniz. Erişmesi zor noktalarda mop kullanabilirsiniz.

Sabunlu suyla sildiğiniz duvarları ılık bir nemli bezle son kez silmelisiniz.

Fayans gibi kaygan zeminleri temizlerken, ev kazalarının yaşanmaması için dikkatli olmalısınız.

Karbonat ve Sirke

Mikroplardan arındıran ve lekeleri gideren, duvara ışıltı katan karbonat ve sirke karışımını çok seveceksiniz.

1 litre suyun içinde, 1 çay bardağı sirke ve 1 paket karbonatı karıştırın. Elde edilen suyun içine temizleme bezini batırıp çıkarın ve bezi nemlendirin.

Duvardaki yağ, parmak izi, yemek kalıntısı ve kuruyan lekeleri bu karışımla çok rahat temizleyebilirsiniz.

Duvarların çok fazla kirlenmemesi için mutlaka her hafta karbonatlı sirkeli su ile duvarları silmelisiniz.

Karbonat ve sirke karışımı, duvar kağıdı olan duvarlar için kullanılmaz. Sirke, duvar kağıdının yapısını bozabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir