Fehmi Koru: Terör bir kere başını kaldırdığında hafife alınamaz; Ankara’daki terör eylemi önemli mesajlar içeriyor

Fehmi Koru*

İki teröristin, Meclis’in yeni yasama yılına başlama günü, eylem için, Kayseri’den Ankara’ya gelmesi ve hedef olarak İçişleri Bakanlığı’nı seçmesinin birden fazla anlamı olmalı.

Neden o gün?

Eylemin hazırlığı için neden Kayseri?

Ankara neden?

Hedef olarak neden İçişleri Bakanlığı?

Bu sorulara verilecek cevapların her birinin teröristler ve onları eyleme gönderenler açısından birer anlamı olmalı…

Terörün bütün dillerde ortak bir anlamı var: Şiddete başvurularak yapılan ve etrafa korku salmayı amaçlayan eylem/ler demek ‘terör’…

Ülkemiz terör eylemiyle ilk kez tanışmıyor. Osmanlı’dan beri şiddeti sonuç almak için yöntem olarak seçmiş yerli-yabancı kişi ve örgütlerin eylemlerine muhatap bir ülkeyiz. Bu yöntemi seçenler yalnızca öldürdükleri kişiler veya tahrip ettikleri hedeflerle sınırlı olmayan amaçlara sahipler.

En başta, bütün ülkeye korku salma gibi daha geniş bir amaçları bulunuyor.

Bu kadar da değil; ülkede yönetimde bulunanlara mesaj vermek için teröre başvurulduğu da oluyor…

Fırsat bulurlar ve ortamı istedikleri ölçüde karıştırabilirlerse siyasi sonuç almayı başarmak istedikleri de oluyor.

Konumuz önceki gün Ankara’yı hedef alan terör eylemi olduğu için Türkiye’den söz ediyorum ama teröre muhatap tek ülke Türkiye değil. Bizde bugüne kadar gerçekleşen terör eylemlerinden çok daha büyükleri ABD’de ve Avrupa ülkelerinde de sahneye konulabildi.

Terörün böylesine evrensel bir tarafı var.

Doğal olarak, dünyanın çeşitli bölge ve ülkelerinde dehşet saçan eylemlerin ortak yönleri olduğunu düşünmemiz ve teröristlerle başa çıkabilmek amacıyla o ortak noktaları tespit etmek için çaba göstermemiz de gerekiyor.

O zaman, önceki gün Ankara’da, TBMM’nin açıldığı gün, Kayseri’den yola çıkan teröristler tarafından sahneye konulan, hedef olarak İçişleri Bakanlığı’nı seçmiş terör eylemini irdeleyebiliriz. 

Ankara ülkemizin başkenti. Meclis’in bulunduğu kent. Eylem için Ankara’nın seçilmesi terörü planlayanların amacının öncelikle siyasi olduğunu düşündürüyor.

Siyasi amaç ne olabilir?

Üzerinde düşünülmesi gereken ilk soru bu: Siyasi amaç ama ne?

Kayseri’den yola çıkılması ilginç. Bombaları Ankara’ya taşımak için ihtiyaç duyulan araç herhangi bir ilden de bulunabilirdi. Ancak teröristler Kayseri’de bir veterinerin aracını, sahibini de öldürerek, ele geçirmeyi yeğlemiş görünüyorlar.

Acaba Kayseri-Ankara arasında bir yerden mi bombaları araca yüklediler?

Kayseri-Ankara arasındaki güvenlik tedbirlerinin zayıflığı mı onları böyle bir tercihe itti?

Ve tabii hedef neden İçişleri Bakanlığı?

Esas zihni mıncıklayan soru bu: Terör eylemi için neden İçişleri Bakanlığı hedef olarak seçilmiş?

Yakın zamanda bakan değişti. Yeni bakan Ali Yerlikaya bu görevden önce İstanbul’da valiydi ve göreve başlar başlamaz selefinden farklı icraatlarla farkını ortaya koydu. Uyuşturucu kaçakçılarının üzerine gidilmeye başlandığı gibi, himayeye mazhar olduğunu düşünen mafya-türü yapıları da dağıtma çabası kendini belli etti. PKK ile birlikte IŞİD-türü yapılara karşı da operasyonlar hız kazandı.

Bu icraat başlıkları altına giren örgütlerden herhangi biri veya birkaçı birden böyle bir eylemi planlamış olabilir.

Teröristlerden birinin henüz eylemin başındayken kendini üzerindeki bombalarla patlatması da dikkate değer bir ayrıntı.

Kendini telef etmeyi içeren eylemleri göze almak, teröriste bunu kabul ettirmek sanıldığından zordur. Acaba terörist kendi kendisini mi patlattı yoksa ortalıkta görünmeyen bir üçüncü şahıs da vardı ve uzaktan kumandayla mı bomba patlatıldı?

Soruyu boşuna sormuyorum. İki terörist tarafından girişilmiş bir eylemde yalnızca birinin üzerindeki bombaların patlaması, diğerinin de aynı yola başvurmaması akla ister istemez bu soruyu getiriyor.

Öyleyse girişimde bulunan iki teröristten başkalarının da olabileceği üzerinde durulmalıdır.

Teröristler dışında hayat kaybı olmadığı için başarısız görülebilecek bir eylem, ancak her terör eylemi hafife alınmayacak kadar önemli mesajlar içerir. Önceki günkü eylem de öyle mesajlara sahip görüntüde.

Eminim, devletin ilgili kurumları benim zihnimde taşıdığım türden sorulara cevap arayarak konuya yaklaşıyordur.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden aynen alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x