Kemikleri ısırarak parçalayabiliyor! Çok tehlikeli bir kaplumbağa türü bulundu

TGRT Haber’den Berkay Alptekin’in haberine göre kemikleri ısırarak parçalayabilen tehlikeli bir kaplumbağa türü olan ‘timsah kapan kaplumbağası’, Birleşik Krallık’ın Cumbria bölgesindeki bir dağ gölünde bulundu.

SON DERECE GÜÇLÜ BİR ÇENEYE SAHİP

Genellikle Florida, Teksas ve ABD’nin diğer güney bölgelerindeki bataklıklarda ve tatlı su nehirlerinde bulunan timsah kapan kaplumbağasının son derece güçlü bir çeneye sahip olduğu biliniyor.

Great Urswick sakinleri bu canlıyı köyün kenarındaki dağ gölünde gördü. Hayvanın türü tespit edildikten sonra bölge meclis üyesi Denise Chamberlain onu Barrow’daki Wild Side Veteriner Kliniği’ne götürdü.

Westmorland Gazette’ye konuşan Chamberlain, “Kendisi için oldukça üzgün görünmeye başlamıştı. Yardım alabileceğim bir sürü kuruluşu aradım ama hiçbiri yardımcı olmadı. Herkes bunun bir su kaplumbağası olduğunu düşünüyordu ama öyle değildi” dedi.

YEREL VETERİNERLERİN GÖZETİMİNDE

Kaplumbağa artık hikayenin “kahramanları” diye tanımlanan yerel veterinerlerin gözetiminde.

DİNOZORLARLA KARŞILAŞTIRILIYORLAR

Bu hayvanlar, genellikle dinozorlarla karşılaştırılmalarına neden olan ve tarih öncesi bir görünüm veren zırhlı sağlam kabuklarıyla biliniyor.

Diğer kaplumbağa türlerinin aksine olan bu hayvanların gözleri başlarının önünde değil yanlarında bulunuyor ayrıca kuyrukları da uzun ve kalın.

Yaklaşık 45 yaşına kadar yaşayan bu kaplumbağalar genellikle 80 ila 100 santimetre uzunluğa kadar büyür ve 70 ila 90 kilogram ağırlığa ulaşır.

Britannica’nın internet sitesine göre, birkaç yüz newtonluk bir kuvvet uygulayabiliyor ve kolayca kemik kırabiliyorlar; ayrıca insan parmaklarını kopardıkları da biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir