The Pokémon Company International ile Van Gogh Müzesi Güçlerini Birleştiriyor

Pikachu, Eevee, Snorlax ve diğer birçok Pokémon’u 28 Eylül ile 7 Ocak 2024 tarihleri arasında Amsterdam’daki van Gogh Müzesi’nde yepyeni bir şekilde keşfedilmek üzere Pokémon severleri bekliyor. Genç sanatçı adaylarına Vincent van Gogh’un eserlerini tanıtmak ve öğretmek amacıyla düzenlenen çeşitli Pokémon temalı etkinlikleri müze genelinde ve çevrimiçi olarak deneyimleme fırsatını kaçırmayın! 

Van Gogh Müzesi’nin 50. Yıldönümünü kutlamak üzere Pokémon ve Van Gogh Müzesi, yeni izleyicileri Vincent van Gogh’un eserleriyle tanıştırmayı amaçlayan resmi bir iş birliğine imza attı. 

Hem Vincent van Gogh’un eserlerinin hem de Pokémon’un Japon sanatı ve kültürüyle özel bir bağlantısı olduğu biliniyor. Bununla birlikte Japon baskı resimlerinin Vincent’in sanatı ve dünya görüşü üzerinde derin bir etkisi olduğu da Eylül 1888’de kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektuptan anlaşılıyor: “Ve bana öyle geliyor ki, aldığımız eğitime ve gelenekçi bir dünyada çalışmamıza rağmen, Japon sanatını çalışmak hem bizi doğaya döndürüyor hem de çok daha mutlu ve neşeli olmamızı sağlıyor.” 

Van Gogh Müzesi Genel Müdürü Emilie Gordenker: “Bu iş birliği, yeni neslin Vincent Van Gogh’un sanatını ve yaşam öyküsünü yepyeni bir şekilde tanımasını sağlayacak. Van Gogh Müzesi ve The Pokémon Company International, eğitim alanındaki uzun yıllara dayanan uzmanlıklarını kullanarak çocuklar, öğretmenler ve umarız Van Gogh Müzesi’ndeki diğer pek çok kişi için özel bir deneyim oluşturur.” Diyerek duygularını dile getirdi. 

Pokémon ve Van Gogh Müzesi iş birliği, 28 Eylül’den 7 Ocak 2024’e kadar sürecek. Etkinlik boyunca online ve fiziksel olarak katılım gerçekleştirilebilecek. 

“Pokémon Van Gogh Müzesi’nde” (sürekli koleksiyon, kat 1)

Van Gogh Müzesi’nin sürekli koleksiyonunda yer alan Vincent van Gogh’un en ünlü eserlerinden bazıları, The Pokémon Company sanatçıları tarafından yapılan altı resim için ilham kaynağı oldu. Örnekler arasında Pikachu’nun Gri Fötr Şapkalı Otoportre‘den (1887) ilham alan bir eserde gösterilmesi, Pokémon Sunflora’nın Van Gogh’un ünlü Ayçiçekleri‘nin (1889) bir varyantında gizlenmesi ve Snorlax ve Munchlax’ı Yatak Odası’ndan (1888) ilham alan bir eserde dinlenirken bulmanız sayılabilir. Özel olarak tasarlanmış bu altı tabloyu Rietveld binasının (Rietveldgebouw) birinci katında beğeniyle izleyebilirsiniz.

Bir Pokémon Macerası etkinliği (6 yaş+, etkinlik broşürleri Atrium’da dağıtılır)

Pokémon Macerası broşürü, ziyaretçileri Vincent van Gogh’un eserleri arasında gezdirecek ve Pokémon Van Gogh Müzesi’nde adlı altı parçalık özel sunumdaki resimlerin ilham kaynaklarını tanıtacak. Etkinlik sırasında ziyaretçiler müzeyi ve resimlerin ardındaki hikayeleri keşfedecekler. Katılımcılar Pokémon Macerası etkinliğini tamamladıktan sonra, doldurdukları broşürü teslim ederek özel bir Pikachu x Van Gogh Müzesi promosyon kartı kazanabilecek. 

Pokémon x Van Gogh çevrimiçi öğrenme materyali – Van Gogh Okulda (Üst ilköğretim/alt ortaöğretim seviyesi)

 Vincent, Japonya ile ilgili her şeye büyük hayranlık duyuyordu ve Japon baskı resimleri ona dünyaya farklı bakmayı öğreten en önemli unsurlardan biriydi. Güçlü renkler içeren düzlemler kullanmak, gündelik konulara yönelmek ve doğadaki ayrıntılara özen göstermek ona çekici geliyordu. Pokémon x Van Gogh iş birliğini bir başlangıç noktası olarak kullanan öğrencilerin, Van Gogh ve Japonya arasındaki bağlantıyı ve ilham kaynağının nasıl iki yönlü çalışabileceğini öğrenmesi hedefleniyor. 

“Pikachu nasıl çizilir” video rehberi (Restaurant Rietveldgebouw 0)

Müzede, ziyaretçilere hayranların en sevdiği Pokémon Pikachu’nun nasıl çizileceğini öğreten ve onları kendi başlarına denemeye teşvik eden rehberli bir video etkinliği de bulunuyor.

Van Gogh Müze Mağazası’nda ayrıca, iş birliğinden sanat eserleri içeren özel bir Pokémon x Van Gogh Müzesi ürün yelpazesi de yer alacak.

The Pokémon Company International Lisanslama Direktörü Mathieu Galante, “Her zaman Pokémon hayranları için benzersiz ve eğlenceli deneyimler yaratabileceğimiz harika iş ortakları arıyoruz ve Van Gogh Müzesi ile çalışırken bunu gerçekten bulduk” dedi. “Pokémon’un arkasındaki ilham ile Vincent Van Gogh’un en ünlü eserlerinden bazılarının arkasındaki ilham arasında güçlü bir bağ olduğuna inanıyoruz. Bu iş birliği sayesinde çocukların Van Gogh ve Pokémon’un inanılmaz eserleri aracılığıyla sanat dünyasını keşfederek kendilerini bu dünyanın içine bıraktıklarını görmeyi umuyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x