İsrail’den Gazze’de katliam üstüne katliam

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya bölgesine düzenlediği saldırılarda en az 100 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Gazze Şeridi’ndeki sağlık yetkilileri, İsrail ordusunun Cibaliya bölgesine düzenlediği saldırılarda en az 100 kişinin öldürüldüğünü, 20’den fazla kişinin yaralandığını belirtti.

Sağlık yetkilileri en az 100 kişinin de enkaz altında olduğunu kaydetti.

İşgal uçaklarının, Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Han Yunus şehrinin kuzey bölgelerine şiddetli hava saldırılarının yanı sıra şehrin farklı bölgelerini ağır top atışlarıyla hedef alması sonucu da çok sayıda kişi öldü ve yaralandı.

Ayrıca Gazze Şeridi’nin orta bölgesinde şiddetli patlamaların meydana geldiği belirtilirken olayda ölen ve yaralananların olup olmadığı konusunda henüz bilgi edinilemedi.

BİR GAZETECİ DAHA ÖLDÜ

Bu arada Gazze Şeridi’ndeki hükümet, İsrail bombardımanında Filistinli bir gazetecinin daha öldürüldüğünü duyurdu.

Gazze’deki hükümete bağlı Medya Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin orta kesimlerindeki Nusayrat Mülteci Kampı’nda ailesinin evini bombalaması sonucu gazeteci Hanin el-Kaştan’ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda öldürülen gazetecilerin sayısının 95’e yükseldiği kaydedildi. Medya Ofisinden daha önce yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’de gazetecileri “Filistin anlatısını susturmak, gerçekleri gizlemek, haber ve bilgilerin bölgesel ve uluslararası kamuoyuna ulaşmasını engellemek amacıyla kasıtlı olarak öldürdüğü” belirtilmişti.

İSRAİL’İN ASKER KAYBI ARTIYOR

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 4 askerin daha öldüğünü, bir askerin de ağır yaralandığını açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 14 Aralık’ta Gazze Şeridi’nin güneyinde ağır yaralanan Maglan Birliğinden astsubay üstçavuş Urija Bayer’in (20) öldüğü belirtildi. Duvdevan Birliğinden astsubay üstçavuş Liav Aloush (21) ile astsubay başçavuş Etan Naeh’in (26) Gazze Şeridi’nin güneyinde öldüğü kaydedilen açıklamada, aynı birlikten bir askerin de ağır yaralandığı aktarıldı.
Açıklamada, İstihkam Taburu Yaholom Birliğinden astsubay başçavuş Tal Filiba’nın (23) da Gazze Şeridi’nin güneyindeki çatışmalarda öldüğü ifade edildi.

7 Ekim’den bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısı 126’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 458’e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x