İsrailli Futbolcu Ülkesinde Kahraman Gibi Karşılandı

Karşılaşmanın ardından gözaltına alınan Jehezkel, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla savcılık tarafından serbest bırakıldı. Ancak Antalyaspor, oyuncunun sözleşmesini feshetmek için UEFA ve FIFA ile temas halinde olduğunu açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Jehezkel’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Gallant, “Bir yıldan kısa süre önce Türkiye’de deprem meydana geldiğinde, harekete geçen ve pek çok Türk vatandaşının hayatını kurtaran yardımı ulaştıran ilk ülke İsrail’di. Futbolcu Shagiv Yehezkel’in skandal biçimde gözaltına alınması ikiyüzlülüktür ve nankörlüktür. Türkiye, eylemleriyle, Hamas’ın icra kolu gibi hareket ediyor” dedi.

AFP haber ajansının aktardığına göre, İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz da “Türkiye, insani değerlere ve spor değerlerine karşı çalışan karanlık bir diktatörlük haline geldi” ifadesini kullandı. Katz, uluslararası topluma ve spor örgütlerine “Türkiye’ye ve Türkiye’nin sporculara yönelik şiddet ve tehdit içeren politikalarına karşı harekete geçme” çağrısı yaptı.

Jehezkel, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Spor Şube ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındığını bildirdi. DHA’nın haberine göre Jehezkel tercüman aracılığıyla verdiği ifadesinde şunları söyledi:

“Ben kimseyi kışkırtmak veya provoke etmek için bir hareket yapmadım. Savaş yanlısı bir insan değilim. Sonuçta Gazze’de esir düşmüş İsrail askerleri de var. Ben bu 100 günlük sürecin artık son bulması gerektiğine inanan biriyim. Savaşın bitmesini istiyorum. O yüzden buradaki işareti gösterdim.

“Politikayla işi olmayan birisiyim. Geldiğimden beri bugüne kadar politikayla alakalı hiçbir şey yapmadım. Geldiğim günden beri de hiçbir zaman kimseye bir saygısızlık yapmadım. Dikkat çekmek istediğim nokta savaşın son bulmasıydı.”

Antalyaspor ise Jehezkel’i kadro dışı bıraktı. Kulüp başkanı Sinan Boztepe, DHA’ya yaptığı açıklamada, “Milli değerler her şeyden üstündür, sözleşmesi feshedilecek” dedi.

Jehezkel daha önce de, Antalyaspor’un Gaziantepspor maçı öncesi Filistin için yapılan saygı duruşuna katılmak istememesi üzerine 1 hafta geçici olarak kadro dışı bırakılmıştı.

Olay, Türkiye ve İsrail arasındaki gerilimi yeniden tırmandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x