Kanada’dan Türkiye kararı! İhracat kısıtlamasını kaldırdı

AA

Kanada, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarına yönelik 27 Eylül 2020’de başlatılan ve 44 gün süren İkinci Dağlık Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ın yanında yer almasından dolayı Türkiye’ye silah ambargosu uygulamıştı.

Kanada hükümeti, Türkiye’ye satış yapmak isteyen savunma sanayi firmalarına yönelik uyguladığı ihracat kısıtlamalarını kaldırdığını bildirdi.

Hükümetin resmi internet sitesinden ihracatçı firmalara yapılan açıklamada sınırlamaların artık yürürlükte olmadığı belirtildi.

“Ret politikası artık yürürlükte değildir”

16 Nisan 2020’de Türkiye’ye savunma sanayi ile ilgili belli kalemlerin ihraç edilmesine yönelik başvurulara reddetme politikası uygulanmaya başlandığı hatırlatılarak, “Bu bildirimin tarihi itibarıyla muhtemel ret politikası artık yürürlükte değildir” ifadesi kullanıldı.

Mühimmat listesi de dahil olmak üzere ihracatçı gruplarca Türkiye’ye yapılacak ihracat ve komisyonculuk izni başvurularının artık Kanada’nın risk değerlendirme çerçevesi kapsamında vaka bazında inceleneceğine dikkat çekildi.

Uluslararası alandaki benzer ihracat izinlerindeki standart ifadelere de yer verilerek üçüncü ülkelere satış durumunda güvence istenmesi ve insan hakları hukukuna ilişkin bazı atıflar da yer aldı.

Kanadalı şirketler zarar etti

Kanada, Ermeni mevzilerine karşı kullanılan Türk insansız hava araçlarında (İHA) Kanada teknolojisi kullanıldığını ileri sürerek Ekim 2020’de Türkiye’ye yönelik savunma sanayi ihracatına ambargo koymuştu.

Bu ambargo kararı nedeniyle Kanadalı şirketler 250-300 milyon dolar arasında zarar etmiş, ürünlerinin tek kullanıcısı Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) olan Telemus Systems şirketi 2021 yılının ilk 7 ayı içerisinde hiç gelir sağlayamadığı için batmıştı.

Kanada hükümeti ilk ambargosunu Türkiye’nin 2019’da Suriye’ye yönelik askeri harekatına yanıt olarak başlatmış ancak taraflar arasındaki üst düzey görüşmeler sonucunda Haziran 2020’de bu kararından geri adım atmıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x